O schronisku

W schronisku dla zwierząt w Mielcu zwykle przebywa ok. 50 kotów i 150 psów. Zwierzętami opiekują się:

  • Miasto Mielec – prowadzi schronisko dla psów i kotów
  • Fundacja Animals Mielec – pomaga w opiece nad zwierzętami, głównie psami, organizuje adopcje psów, zbiera pieniądze na wyposażenie schroniska, lepszą karmę i drobne prace remontowe
  • SOS KOTY Mielec – stowarzyszenie zrzeszające grupę wolontariacką opiekującą się kotami, organizuje adopcje i dogląda kociaków, zbiera środki na lepszą karmę dla kotów schroniskowych, wyposażenie kociarni oraz pomoc dla kotów bezdomnych i wolno żyjących; finansuje karmę dla kotów wolno żyjących oraz ich sterylizacje
  • Wolontariusze – osoby prywatne, które poświęcają swój czas na opieką nad zwierzętami, przeprowadzają adopcje, akcje edukacyjne i promocyjne.

Stronę internetową prowadzą wolontariusze schroniska. Wolontariusze zajmują się także adopcjami, opiekują się zwierzętami ze schroniska – wyprowadzają psy na spacery, doglądają kotów, pomagają w sprzątaniu i karmieniu. Organizujemy też akcje promujące adopcje, zachęcające do szczepień i sterylizacji.
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Mielcu jest prowadzone przez Gminę Mielec od 2012 roku. W schronisku może przebywać do 50 kotów i do 150 psów jednocześnie. Wszystkie zwierzęta mają stały dostęp do wody, są codziennie karmione, a ich klatki i boksy są codziennie sprzątane.
Psy mieszkają w indywidualnych boksach, w każdym z nich jest buda i posłanie lub sianko. Hala kwarantannowa podzielona jest na osobne pokoiki, w których zwierzęta mogą swobodnie się poruszać. Koty mieszkają w oddzielnym budynku – w pokoju głównym znajdują się koty dorosłe i zdrowe. Staramy się zapewnić im odpowiednią ilość zabawek, drapaków i innych atrakcji. W osobnym pomieszczeniu znajdują się koty cierpiące na choroby zakaźne. W klatkach w osobnym pomieszczeniu znajdują się wyłącznie koty odbywające okres kwarantanny, chore i po zabiegach. Czasem zdarzają się także koty, które nie radzą sobie w pokoju ogólnym. Wtedy staramy się znaleźć im dobre domy jak najszybciej, ale do czasu adopcji przebywają w klatkach dla własnego bezpieczeństwa.
Gmina Mielec odpowiada za teren schroniska, zapewnienie zwierzętom jedzenia i opieki weterynaryjnej. Wszystkie zwierzęta trafiające do schroniska poddawane są odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, odbywają okres kwarantanny i są szczepione na choroby wirusowe oraz chipowane. Obowiązkowo poddajemy wszystkie zwierzęta zabiegom sterylizacji, wyjątek stanowią zwierzęta młode – kocięta i szczeniaki, których ze względu na wiek nie można jeszcze wysterylizować. Sterylizacja jest jedyną skuteczną formą zapobiegania bezdomności zwierząt.
W schronisku zatrudnionych jest kilka osób, teren schroniska jest monitorowany 24 godziny na dobę.

Schronisko to nie hotel, to ostateczność!
Miasto i wolontariusze bardzo starają się zapewnić zwierzętom jak najlepszą opiekę, jednak ze względu na duże nagromadzenie zwierząt w jednym miejscu i warunki typowe dla schronisk część zwierząt w schronisku umiera. Schronisko to nie miejsce, do którego można „oddać” niechciane zwierzę. Jeśli nie możesz dalej opiekować się swoim podopiecznym, Twoim obowiązkiem jest znaleźć mu dom. Jeśli potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z nami.